طرح توجیه فنی، مالی، اقتصادی تولید دستگاه علف بر

تعداد صفحات: 51 فرمت فایل: word کد فایل: 4026
سال: قبل از 1390 مقطع: کشاورزی و دامپروری دسته بندی: صنایع کشاورزی
قیمت قدیم:۱۴,۲۰۰ تومان
قیمت: ۱۰,۲۰۰ تومان
دانلود مقاله
 • خلاصه
 • فهرست و منابع
 • خلاصه طرح توجیه فنی، مالی، اقتصادی تولید دستگاه علف بر

  خلاصه طرح 

  (جداول در فایل اصلی موجود است)

  مقدمه

   

  اتخاذ تدابیر و روش های علمی جدید کشاورزی و بکار بردن ماشین ها و ادوات کشاورزی مدرن که بتواند ضمن تولید بیشتر، محصولاتی ارزان قیمت را روانه بازار نماید ، مساله اساسی اقتصاد کشاورزی دنیای امروز است. زیرا با آسان شدن عملیات تولیدی و افزایش بازده از طریق مکانیزه کردن کشاورزی، می توان ضمن بهره برداری بهینه از سطح زیر کشت، از خارج شدن مقدار زیادی ارز از کشور نیز جلوگیری نمود. برداشت محصول نتیجه زحمات کشاورز در مراحل تهیه و آماده کردن زمین، کاشت و داشت می باشد و هر قدر این مرحله بهتر و دقیق تر انجام گیرد، سود بیشتری عاید تولید کننده خواهد شد. مسلما برداشت محصول بوسیله ماشین سریع تر و بهتر از وسایل دستی است و به کشاورز فرصت می دهد تا از زمان صرفه جویی شده برای گسترش سطح زیر کشت و تهیه بذر و بستر خوب استفاده نماید. بطور کلی ماشین های برداشت را در سه گروه ماشین های برداشت علوفه، ماشین های برداشت غلات و ماشین های برداشت چغندر، سیب زمینی، ذرت، پنبه، نیشکر و غیره تقسیم بندی می نمایند. ماشین های درو علوفه حدود سال 1840 در ایالات متحده ساخته شد و بتدریج تکامل پیدا کرد و در این ارتباط می توان از ماشین های درو علوفه دامی و تراکتوری بعنوان معمول ترین ماشین های برداشت علوفه نام برد.

   

  دلایل اساسی مکانیزه شدن کشاورزی را می توان در سه عامل بالا بودن سطح دستمزد، صرفه جویی در عملیات تولیدی و بهبود کیفی محصول خلاصه نمود. مکانیزاسیون یکی از مسائل اساسی است که همواره مورد توجه مدیران و برنامه ریزان بخش کشاورزی می باشد.

  گزارش حاضر مطالعات امکان سنجی مقدماتی تولید ماشین های علوفه بر میباشد. مطابق عرف ، ابتدا محصول مورد نظر به طور دقیق معرفی شده و سپس بررسیهای لازم بر بازار، شرح تولید و در نهایت ظرفیتهای اقتصادی و حجم سرمایهگذاری مورد نیاز برای اجرای طرح برآورد و ارائه خواهد شد تا با استفاده از آن سرمایه گذران محترم بتوانند اطلاعات اولیه مورد نیاز را کسب نموده و در جهت انجام سرمایه گذاری اقتصادی اقدام نمایند. امید است اینگونه از مطالعات در راستای توسعه صنعتی کشورمان مثمر ثمر باشد.

   

  -1 معرفی محصول

   

  -1-1 نام و کد محصولات (آیسیک(3

   

  محصول مورد مطالعه طرح حاضر، ماشین های علوفه بر میباشد. ماشین های علوفه بر مورد مطالعه از نوع بشقابی چرخشی می باشند. نیروی چرخش این دروگر ها از محور تواندهی تراکتور تامین می شود و نسبت به دروگرهای شانه ای قابل توجه تر می باشند.

  دروگرهای بشقابی چرخشی متداول به سه دسته عمده دروگر های بشقابی چرخشی استوانه ای، دروگرهای بشقابی چرخشی با صفحه مدور و دروگرهای چرخشی مخروطی تقسیم می شوند.

   

  · دروگرهای بشقابی چرخشی استوانه ای

   

  معمولا دارای 2 تا 4 استوانه عمودی است که بطور عمودی قرار دارند که در پایین آن دو یا سه کاردک نصب می شود. در این نوع از علوفه برها، جهت چرخش سیلندرها عکس یکدیگر است و می توانند با دورهای 1500 تا 3000 دور در دقیقه دوران داشته و علف های بریده شده را بصورت توده نوار در عقب سیلندر، قرار دهند. تمامی دروگرهای دورانی دارای یک پوشش محافظ هستند تا از پراکنده شدن علوفه بریده شده به اطراف جلوگیری نمایند. در اینگونه از علوفه برها محور محرک و چرخ دنده های مخروطی در بالای استوانه ها قرار می گیرد. که در شکل زیر نمونه ای از این نوع دروگرها نمایش داده شده است.

   

  دروگرهای بشقابی چرخشی

   

  این نوع از دروگرها شبیه نوع استوانه ای است. با این تفاوت که استوانه ها به بشقاب تبدیل شده اند. بشقاب و تیغه آخری مجهز به یک جسم تو خالی، شبیه یک مخروط ناقص می باشد.

   

  تعداد بشقاب ها ممکن است تا شش عدد افزایش یابد. سرعت دوران در این نوع از محصولات بالغ بر 3000 تا 3500 دور در دقیقه است. حرکت دورانی از قسمت تواندهی تراکتور تامین می

   

  شود با این تفاوت که چرخ دنده ها و تسمه های V شکل در اجرای آن موثر هستند. هر یک از بشقاب ها دارای 2 تا 4 تیغه کوچک دو لبه قابل تعویض هستند که بطور آزاد و معلق در جای خود قرار می گیرند. نیروی گریز از مرکز بوجود آمده باعث می شود که آن ها بعنوان قطع کننده عمل نمایند. برای استفاده از هر دو لبه تیز آن می توان آنان را پشت و رو نمود. بشقاب ها، هر یک در خلاف جهت بشقاب مجاور خود می چرخند. که در شکل زیر نمونه ای از این نوع دروگرها نمایش داده شده است.

  دروگر های چرخشی مخروطی

   

  این نوع از دروگرها حد واسطی از نوع اول و دوم می باشند. قسمت های برش بصورت مخروط های ناقص هستند که در قاعده پایینی آنها 2 تا 4 کاردک نصب گردیده و نیروی گردشی همانند دیگر علوفه برها، از محور تواندهی تراکتور تامین می شود.

   

  کد ISIC محصول

   

  دستگاه علوفه بر مطابق طبقهبندی وزارت صنایع و معادن در زیر گروه موور (Mover)

   

  بشقابی دارای کد آیسیک 29211341 میباشد.

   

  -1-2 شماره تعرفه گمرکی دستگاه علوفه بر مطابق طبقهبندی وزارت بازرگانی در زیر گروه ماشین آلات دارای تعرفه

   

  گمرکی 84333300 میباشد.

   

  3 شرایط واردات محصول با مراجعه به کتاب مقررات واردات و صادرات وزارت بازرگانی، نتیجهگیری شده است که

   

  محدودیت خاصی برای واردات دستگاه علوفه بر وجود ندارد، لذا کلیه وارد کنندگان مورد تایید می توانند به هر تعداد اقدام به وارد سازی این قطعات بنمایند. عوارض ورودی هر دستگاه 15 درصد است .

   

  -1-4 بررسی استانداردهای موجود در مورد محصول بطور کلی دستگاه علوفه بر باید قادر باشد، 90 تا 150 کیلوگرم نیرو در هر سانتیمتر مربع

   

  بر حسب هر متر عرض کار را در زمان حرکت در زمین تحمل نمایند.

   

  -1-5 بررسی و ارائه اطلاعات لازم در زمینه قیمت تولید داخلی و جهانی محصول بر اساس بررسی های میدانی از شرکت های تولید کننده که نام و آدرس آنها در لوح

   

  فشرده ارائه شده از وزارت صنایع موجود می باشد، و همچنین شرکت های وارد کننده محصول مذکور، و همچنین کیفیت ساخت و مواد اولیه مورد استفاده، می توان قیمت داخلی و خارجی محصول فوق الذکر را بشرح جدول ذیل ارائه نمود

      تعداد     تعداد تیغه در هر     کشور     قیمت(م ر)  
  شرح   استوانه     استوانه     سازنده      
                     
                           
  ماشین زراعت همدان 2   3     لهستان   000،500،18
                           
  تولید ادوات کشاورزی ---   6     آلمان   000،700،14
  اراک(داخلی)        
                         
                   
  برچینکار یزد 2   3     آلمان   000،390،15
                   
  سام آرین ماشین 2   3     فرانسه   000،500،16

   

  1-6 معرفی موارد مصرف و کاربرد محصولات دستگاه های علوفه بر همانگونه که از عنوانش مشخص می باشد بمنظور برش علوفه در

   

  مزارع و مراتع مورد استفاده قرار می گیرند.

  -1-7 بررسی کالاهای جایگزین و تجزیه و تحلیل اثرات آن بر مصرف محصول دروگرهای دامی شانه ای و تراکتوری رفت و برگشتی از جمله کالاهای جایگزین محصول

   

  مورد مطالعه بشمار می رود. اما علوفه بر مورد بحث دارای محاسنی بشرح ذیل می باشد.

   

  راندمان علوفه برهای بشقابی در واحد سطح بیش از دروگر های رفت و برگشتی است.

   

  o عمل برش را بهتر انجام می دهند.

   

  o تعویض تیغه ها به آسانی صورت می گیرد. o تیغه ها احتیاج به مراقبت زیادی ندارند. 

  o قیمت تیغه ها ارزان تر است.

   

  -1-8 بررسی اهمیت استراتژیکی کالا در دنیای امروز با توجه به گسترش مکانیزاسیون در سطح اراضی کشاورزی و لزوم توسعه آن طبق

   

  برنامه سوم تنظیمی برای دستیابی به افزایش و بهبود کمی و کیفی محصولات کشاورزی و لزوم استفاده از ابزار و ادوات و ماشین آلات کشاورزی جدید، افزایش اطلاعات و مهارت کاربران و بهره برداران از کاربرد این ادوات و ماشین آلات ضرورتی اجتناب ناپذیر است.

  فقدان دانش و مهارت های لازم از یک طرف باعث کاهش عمر ماشین آلات و ادوات، زیان مستقیم اقتصادی و از دست رفتن سرمایه می گردد و از طرفی بخصوص عدم آگاهی از نحوه صحیح تنظیمات و کاربرد آنها متناسب با شرایط مختلف باعث کاهش بهره گیری لازم از دستگاه ها و افت تولیدات و در آمد بهره برداران خواهد شد که در نهایت عدم موفقیت در مکانیزاسیون و توسعه کشاورزی را در پی خواهد داشت. هر چند در برنامه های ترویجی که تاکنون تنظیم و اجرا می شده ، مکانیزاسیون به عنوان سرفصل آموزشی منظور نگردیده است ولی در قالب آموزش زراعت های مختلف ادوات مکانیزاسیون، آموزش و ترویج انجام می شده است.

   

  اهمیت امر مکانیزاسیون و تخصصی بودن آن با توجه به توسعه روز افزون برای بهرهگیری لازم و تضمین موفقیت در امر توسعه کشاورزی ایجاب می نماید که به این مهم به صورت ویژه و تخصصی نیز توجه کافی مبذول گردد تا بتوان به موفقیت و اهداف مورد انتظار امیدوار شد. برای این کار لازم است ضمن مشخص شدن حیطه کاری و مسئولیتهای آموزشی هر واحد از طریق تشکیل ستاد و کمیتههای هماهنگی از کلیه نیروها و امکانات موجود حداکثر استفاده آموزشی لازم برده شود.

 • فهرست و منابع طرح توجیه فنی، مالی، اقتصادی تولید دستگاه علف بر

  فهرست:

  مقدمه

   

  – 1 معرفی محصول

   

  -1 -1 نام و کد محصولات (آیسیک (3

   

  -1-2 شماره تعرفه گمرکی

   

  -1-3 شرایط واردات محصول

   

  -1-4 بررسی و ارائه استانداردهای موجود در محصول ( ملی یا بین المللی )

   

  -1-5 بررسی و ارائه اطلاعات لازم در زمینه قیمت تولید داخلی و جهانی محصول

   

  -1-6 معرفی موارد مصرف و کاربرد

   

  -1-7 بررسی کالاهای جایگزین و تجزیه و تحلیل اثرات آن بر مصرف محصول

   

  -1-8 اهمیت استراتژیکی کالا در دنیای امروز

   

  -1-9 کشورهای عمده تولیدکننده و مصرف کننده محصول

   

  -1-10 شرایط صادرات

   

  – 2 وضعیت عرضه و تقاضا

   

  -2-1 بررسی ظرفیت بهرهبرداری و روند تولید از آغاز برنامه سوم تاکنون

   

  -2-2 بررسی وضعیت طرحهای جدید و طرحهای توسعه در دست اجرا

   

  -2-3 بررسی روند واردات محصول از آغاز برنامه سوم تا آخر سال 1385

   

  -2-4 بررسی روند مصرف از آغاز برنامه توسعه سوم تاکنون

   

  -2-5 بررسی روند صادرات محصول از آغاز برنامه توسعه سوم تا پایان سال 1385

   

  -2-6 بررسی نیاز به محصول با اولویت صادرات تا پایان برنامه توسعه چهارم

   

  -3 بررسی اجمالی تکنولوژی و روش های تولید و عرضه محصول در کشور و مقایسه آن

  با دیگر کشورها

   

  -4 تعیین نقاط قوت و ضعف تکنولوژیهای مرسوم در فرایند تولید محصول

   

  -5 بررسی و تعیین حداقل ظرفیت اقتصادی به همراه برآورد حجم سرمایه ثابت مورد

  انتظار

   

  -6 برآورد مواد اولیه عمده مورد نیاز سالانه و منابع تامین آن

   

  -7 پیشنهاد منطقه مناسب برای اجرای طرح

   

  -8 وضعیت تأمین نیروی انسانی و تعداد اشتغال

   

  -9 بررسی و تعیین میزان آب، برق، سوخت، امکانات مخابراتی و ارتباطی

   

  -10 وضعیت حمایتهای اقتصادی و بازرگانی

   

  -11 تجزیه و تحلیل و ارائه جمعبندی و پیشنهاد نهایی در مورد احداث واحدهای جدید

  منبع:

  ندارد

طرح توجیهی طرح توجیه فنی، مالی، اقتصادی تولید دستگاه علف بر, طرح کارآفرینی طرح توجیه فنی، مالی، اقتصادی تولید دستگاه علف بر, طرح توجیهی طرح توجیه فنی، مالی، اقتصادی تولید دستگاه علف بر, پروژه کارآفرینی طرح توجیه فنی، مالی، اقتصادی تولید دستگاه علف بر, نمونه طرح کسب و کار طرح توجیه فنی، مالی، اقتصادی تولید دستگاه علف بر, Business plan با موضوع طرح توجیه فنی، مالی، اقتصادی تولید دستگاه علف بر
ثبت سفارش
عنوان محصول
قیمت